Committees

 Home / Committees

Administrative Committees

Office Administration Department


NAME & DESIGNATION
Dr. Sr. Shiny K.P., Principal , Chair Person
Sr. Stella Maris B, Correspondent, Member
Ms. P. Hemalatha
Ms. T. Arogyamma
Ms. K. Prameela
Dr. G. Sudhakaraiah
Ms. Ch. Sarojini, Controller of Examination
Mr. P.C. Swaroop, Lecturer in Geology, Sir CR Reddy College, Eluru
Ms. P. Pavani, III B.Sc, M.St. Comp
Sr. Amul Mary
Ms. M. Adhilakshmamma
Ms. K. Nirguna




NAAC & IQAC Committee


NAME & DESIGNATION
Ms. M.Adilakshmamma IQAC Co-ordinator
Dr. P.M.Padmalatha NAAC Co-ordinator
Dr. G. Saraswathi Devi
Ms. T. Manjulatha
Ms. K. Nirguna
Ms. C.M. Anitha
Dr. R. Naga Jyothi
Ms. P. Hemalatha
Ms. M. Aruna
Ms. M. Esther Sobha
Ms. Anthony Mary, Office




Awards Committee


NAME & DESIGNATION
Principal-Chair Person
Ms. Ch. Sarojini-Controller of Examinations
Ms. P. Sushma, Addl. Controller of Examinations
Sr. Amul Mary, Asst. Controller of Examinations
Ms.M.Adilakshmamma
Ms. C.M. Anitha




Grievances Redressal Committee


NAME
Principal-Chair Person
Ms.T.Arogyamma
Ms.C.M.Anitha




Examinations Committee


NAME & DESIGNATION
Dr. Sr. Shiny K.P., Principal
Ms. Ch. Sarojini, Controller of Examinations
Ms. P. Sushma, Addl. Controller of Examinations
Sr. Ammul Mary, Asst. Controller of Examinations




Examinations Committee


NAME
Ms. K. Nirmala Jyothi
Mr. Ch.R.N. Rama Prasad
Mr. P. Sateesh Kumar
Ms. P. Jennemma




Library Committee


NAME & DESIGNATION
Ms.M.Esther Shoba-Convener
Ms. T. Arogyamma
Ms. K. Nirguna
Ms. J.vanitha
Ms.D.Usha Kranthi




Student Welfare Committee


NAME & DESIGNATION
Ms.K.Aruna Sujatha-Convener
Ms. K. Arunodaya
Ms. B. Bharathi




Extra Curricular Activities committee (Cultural/Literary/Fine Arts)


NAME & DESIGNATION
Dr. R.Naga Jyothi - Convener
Ms.C.M.Anitha
Ms.P.Jennemma
Ms.V.Sumalatha
Ms.J.Vasundhara
Ms.S.Bala Saraswathi
Ms. V. Lydia Vedam
Ms. G. Harisha
Ms. B. Dhana Lakshmi
Ms. J. Saroja Kumari




Student Council


NAME & DESIGNATION
Kum. P.Pavani - III B.Sc (MStCSC, College Representative)
Kum. A. Aparna - III MPC
Kum. B.Dhana Lakshmi-III CBZ
Kum. V. Ramya-III B.A
Kum. C. Navya - III B.Com (CA)
Kum. U. Akshara - M.Com
Kum. K.Swarupa Rani-II MPC




SQAC (Student Quality Assurance Cell)


NAME & DESIGNATION
Dr. P.M. Padmalata : In-charge
Ms. D. Annie Manjeera, III B.Sc CBZ
Ms. V. Ramya, III B.A
Ms. B. Sumana, II B.Sc MPCS
Ms. K. Sophia Rani, II B.Com (CA)




Student Quality Circles


Academic Circle
Staff-in-charge : J. Suvarna Kalpana, Lect. in Comp. Science
Ms. Ch. Ramya, III BSc., CBZ
Ms. V. Haveela, III BA
Ms. G. Kalyani, II B.Sc (MStCS)
Ms. S.Sailaja, II B.Com (Gen)
 
Administrative Circle
Staff-in-charge : Ms. P. Jennamma, Lect. in History
Ms. K.Roja Rani, III B.Sc (MPC)
Ms. P.Mounika, II B.A
Ms. A.Manasa, II B.Com (Gen)
Ms. S.Prasanthi, II B.Sc (CBZ)
 
Extra Curricular Circle
Staff-in-charge : Ms.V. Sumalata, Lect. in Chemistry
Ms. D.Santhoshi Lakshmi, III B.Sc (MPCS)
Ms. P.Siva Koteswari, III B.Com (CA)
Ms. K.Beula, II B.Sc (CBZ)
Ms. Sk.Shahela Bhanu, II B.A
 
Infrastructure Circle
Staff-in-charge : K. Aruna Sujatha, Physical Directress
Ms. Ch.Malleswari, III B.Com (Gen)
Ms. A.Prakhya, II B.A.,
Ms. N.V.Tharaka Rani, III B.Sc (MStCS)
Ms. T.Supriya, II B.Sc (MPC)
 




Placement Cell


NAME & DESIGNATION
Dr. G.Sudhakaraiah – Convener
Ms.P. Sushma
Ms. P. Parimala Jyothi
Ms. S. Gayatri
Ms. V. Vani
Ms. P. Aruna Kumari
Mr.J.V.S.Satyanarayana




Counseling Cell


NAME & DESIGNATION
Ms. K.Prameela – Convener
Sr.Hrudaya Mary




Women Empowerment Cell


NAME & DESIGNATION
Ms. P. Hemalathe - Convener
Ms. K.Nirguna
Ms. R. Yamini




Research Committee


NAME & DESIGNATION
Dr. M. Sambasivudu - Convener
Dr.G. Sudhakaraiah
Ms.Geetha Bhavani K.
Ms. Ch. Visranthamma




Anti Ragging Cell


NAME & DESIGNATION
Ms.Elizabeth Rani B.
Ms.Shakeena Kumari
DSP, Tenali
Ms. Jagadeeswaramba- Advocate,Tenali




Anti sexual Harassment Cell


NAME & DESIGNATION
Ms.Elizabeth Rani B.
Ms.M.Janaki
DSP, Tenali
Ms.Jagadeeswaramba- Advocate.Tenali




Parent Teacher Committee


NAME & DESIGNATION
Ms.V. Sumalatha -Convener
Ms. M. Shakeena Kumari
Ms. D. Vijaya Lakshmi
Mr. P. Sateesh Kumar




Academic Committee


NAME & DESIGNATION
Dr.G.Saraswathi Devi-Convener
Ms. C.M. Anitha
Ms. K.Nirguna
Ms. J.Suvarna Kalpana
Ms. B.Bharathi
Ms. S.Gayathri




Academic Audit Committee


NAME & DESIGNATION
Dr. Sr. Shiny K.P., Principal
Sr. Amul Mary, Vice-Principal
Ms. M.Adilakshmamma
Dr. P.M. Padmalatha
Dr. G. Saraswathi Devi
Mr. J.V.S. Satyanarayana




Alumnae


NAME & DESIGNATION
Ms. P. Hemalatha -Convener
Ms. K. Arunodaya
Ms. K. Nirmala Jyothi
Ms. N.Anthonamma
Ms.M.Vanaja




Magazine Committee


NAME & DESIGNATION
Ms. T. Sireesha - Convener
Ms. D. Usha Kranthi
Ms. B.Bharathi
Ms. V.Lydia Vedam




Discipline committee


NAME & DESIGNATION
Ms.Ch.Visranthamma – Convener
Ms.K.Swarupa Rani
Ms.D.Vijaya Lakshmi
Ms.Janaki
Ms.Y.Rama devi
Ms.A.Chiranjeevi




NCC


NAME
Dr.S.Uma Maheswari




NSS


NAME
Ms. K. Aruna Sujatha
Ms.N.Anthonamma




AICUF


NAME
Ms. V. Lydia Vedam




Games & Sports


NAME
Ms. K.Aruna Sujatha
Ms. M. Vanaja




Web Designing


NAME
Mr.J.V.S.Satyanarayana - Convener
Ms.J.Vasundhara




Eco- Club


NAME
Ms. P. Jennamma-Convener
Ms.K.Prameela




Heritage Club


NAME
Ms. P. Jennamma
Ms. Ch. Visranthamma




Red Ribbon Club


NAME
Ms. K.Nirmala Jyothi-Convener
Ms.Y. Rama Devi




Consumer Club


NAME
Ms. Vanaja - Convener
Mr. Ch.R.N. Rama Prasad




Faculty Forum


NAME
Ms. S. Gayatri-Convener
Ms. T. Sireesha




Right to information Act Committee


NAME
Dr. Sr. Shiny K.P., Principal
Sr. Amul Mary, Vice-Principal
Ms.C.Rama Devi-PRO
Ms. K. Anthony Mary




Staff Association


NAME & DESIGNATION
Ms.K.Aruna Sujatha, President
Ms.J. Vasundhara -Secretary
Dr.M.Sambasivudu-Treasurer




Deans


NAME
Dean of Science Dr. G. Saraswathi Devi
Dean of Arts